Godziny pracy logopedy szkolnego
w roku szkolnym 2024/25
mgr Agnieszka Ziembicka
pokój 46 III piętro
Godziny pracy:
Poniedziałek
7.00 – 13.30
Wtorek
7.00 – 13.30
Środa
7.00 – 13.30
Czwartek
7.00 – 13.30
Piątek
7.00
Zdolności ruchowe, napięcie mięśniowe i motoryka mała są podstawowymi wskaźnikami, które mówią o tym, jak będzie przebiegał rozwój mowy. Poziom rozwoju ruchowego wpływa na proces myślenia i przetwarzania bodźców sensorycznych. Dlatego tak ważne jest stworzenie dzieciom możliwości aktywnego ruchowo spędzania czasu wolnego.
→ Przerost trzeciego migdała może prowadzić do bezdechów sennych, zaburzeń mowy i słuchu, a także gorszych wyników w nauce
Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka
Migdałek gardłowy może ulec czasem niebezpiecznie nadmiernemu przerostowi (powyżej 60%), pomiędzy trzecim a siódmym rokiem życia. Nazywany też jest trzecim migdałem lub adenoidem. Nie widać go, gdy otworzymy usta. Znajduje się bowiem na tylnej ścianie gardła, nad podniebieniem miękkim. A dokładniej w miejscu, gdzie jama nosowa przechodzi w gardłową.
Migdałek rozwija się od urodzenia do około 8. r. ż., a potem stopniowo zanika. Stanowi jeden z układów odpornościowych, chroniąc dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami.
Badanie trzeciego migdała wykonuje laryngolog/ otolaryngolog, używając specjalnego lusterka laryngologicznego lub fiberoskopu.
Przyczyny przerostu są nie do końca znane, najczęściej podaje się:
![]() ![]() ![]() Przerost migdałka gardłowego może wiązać się m.in. z trudnościami w oddychaniu, ponieważ znacznie zawęża się naturalna droga oddechowa przez nos (infografika). Z tego powodu, ale nie tylko, może wystąpić:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Przedłużający się czasowo przerost migdała może prowadzić do:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
|