Gimnazjum nr 3 powstało w 1999 roku, na bazie wygasającej Szkoły Podstawowej nr 5 w Grodzisku Maz. Dyrektorem tej placówki została Małgorzata Okurowska, która piastowała tą funkcję do samego końca istnienia tej szkoły, czyli do 2019 roku.
Jej zastępcami byli kolejno: Małgorzata Filipiak, Wojciech Tekielski, Iwona Wójcik-Mikulska oraz Izabela Engel.
25 maja 2002 roku, odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Leonida Teligi, którą swą obecnością uświetnili przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Od samego początku istnienia szkoły, Dyrektor Okurowska olbrzymią wagę przywiązywała do jak najlepszego wyposażenia swej placówki w pomoce naukowe, co ułatwiało pracę zarówno nauczycielom jak i uczniom.
W 2001 roku powstała nowoczesna pracownia informatyczna, zaś w 2007 – kolejna pracownia oraz biblioteka multimedialna. Trzy lata później, założono w szkole sieć komputerową ze stałym łączem internetowym, ponadto we wszystkich salach lekcyjnych zamontowano rzutniki multimedialne, a w niektórych – tablice interaktywne.
Do tego, szkoła stała się prekursorem w gminie, jeśli chodzi o wprowadzenie dziennika elektronicznego.
W 2003 roku, przy Gimnazjum nr 3, powstał Uczniowski Klub Sportowy „Sparta”, którego założycielami byli nauczyciele tej szkoły: Mariusz Smysło – pierwszy Prezes, Paweł Pieniążek i Tomasz Basiak. Po objęciu stanowiska Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim przez tego pierwszego, funkcję Prezesa klubu objął Paweł Pieniążek. W ciągu kolejnych lat, Sparta, z niewielkiego, szkolnego klubu, przeistoczyła się nie tylko w jeden z największych w Grodzisku, ale też na całym zachodnim Mazowszu.
W Sparcie działają cztery sekcje: siatkarska, karate, łyżwiarstwa szybkiego oraz pływacka. Klub, prowadząc wzorcową pracę z młodzieżą, zatrudnia wykwalifikowaną kadrę trenerską, z uczestnikami Igrzysk Olimpijskich włącznie, a panczeniści czy karatecy, zdobywają medale największych imprez krajowych i międzynarodowych. Sparta organizuje wiele imprez sportowych, a zawody karate „Matsushima Cup” z 2005 roku, które zgromadziły na starcie wielu sportowców z innych krajów, do dziś pozostają jednymi z największych zawodów jakie kiedykolwiek miały miejsce w Grodzisku. Klub, po latach pracy z młodzieżą dochował się siatkarskich drużyn seniorskich, które obecnie występują na poziomie II ligi (mężczyźni) oraz III ligi (kobiety), stanowiąc jego wizytówkę.
W 2019 roku, po latach starań, została oddana do użytku Hala Sportowa, co przy pozostawieniu do użytku starej sali gimnastycznej, spowodowało, że uczniowie mają jedne z najlepszych warunków do uprawiania sportu nie tylko w Grodzisku Mazowieckim. Uroczystość otwarcia zaszczyciły swą obecnością najwyższe władze gminy, powiatu i województwa, a także czołowego klubu sportowego w naszym kraju- Legii Warszawa. Wracając do infrastruktury sportowej, to należy dodać, że w 2002 roku, z inicjatywy władz gminnych powstało wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią, a w krótce po nim, dzięki zaangażowaniu nauczycieli Wychowania Fizycznego – boisko do siatkówki plażowej.
Sport w szkole zawsze odgrywał ważną rolę. Uczniowie Gimnazjum nr 3 wielokrotnie okazywali się najlepsi w ramach Grodziskiej Olimpiady Sportowej, a także odnosili liczne sukcesy na szczeblu powiatowym i wojewódzkim podczas Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Największym osiągnięciem było zdobycie złotego medalu i tytułu najlepszej szkolnej drużyny w kraju w tenisie stołowym, podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Opiekunem zwycięskiej ekipy, którą tworzyli: Patryk Pyśk, Michał Gawlas i Aleksander Giermasiński, był Michał Witczak.
Gimnazjum nr 3 przez pięć lat było gospodarzem miejskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a rolę koordynatora sprawowała Maria Sztajerowska (obecnie Sałacka). Młodzież szkoły aktywnie uczestniczyła w wolontariacie oraz w organizacji tej imprezy, podczas której odbywały się liczne koncerty, pokazy, licytacje czy kiermasze, gromadzące licznych mieszkańców naszego miasta i gminy.
W latach 2006 – 2008, szkoła brała udział w międzynarodowym projekcie „Sokrates Comenius”, którego celem było przybliżenie uczniom astronomii, co zaowocowało umieszczeniem zegara słonecznego na terenie szkoły. Odpowiedzialnymi za to zadanie były: Maria Sztajerowska, Beata Jorgensen, Dorota Lipowska, Anna Brysiak- Słabicka i Edyta Błazucka.
Dzięki zaangażowaniu nauczyciela języka angielskiego – Anny Szafarz, w latach 2014- 2019, szkoła uczestniczyła w trzech międzynarodowych projektach Erasmus+, współpracując ze szkołami oraz instytucjami edukacyjnymi z Holandii, Portugalii, Turcji, Rumunii, Litwy, Grecji, Francji oraz Chorwacji. Projekty te obejmowały konferencje, szkolenia oraz wymiany uczniów i nauczycieli, zaś ich tematyka dotyczyła starego piśmiennictwa, metod nieformalnych w nauczaniu, doskonalenia umiejętności w nauczaniu języków obcych, a także nowych technologii.
W 2008 roku, Gimnazjum nr 3 wraz z Grodziskim Klubem Żeglarskim „Czysty Wiatr”, zorganizowało wystawę poświęconą patronowi, pod hasłem – „I ja tu byłem- Leonid Teliga”.
W 2010 roku, z okazji Roku Teligi, wydana została książka autorstwa nauczycielki Gimnazjum nr 3 – Wiesławy Śleszyńskiej, pod tytułem „Oczy pełne morza. Leonid Teliga i jego miasto – Grodzisk Mazowiecki”, która w następnym roku uzyskała nominację do nagrody „Żagli” imienia Leonida Teligi.
Gimnazjum nr 3 może poszczycić się laureatami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych, których opiekunami byli: Jolanta Bohdan (chemia), Izabela Engel (matematyka), Magdalena Skalska (język angielski) i Michał Śliwiński (historia). Z kolei do finałów konkursów kuratoryjnych, swych podopiecznych doprowadzili: Wiesława Śleszyńska, Dorota Lipowska, Maria Pogorzelec i Tomasz Basiak. Wiele nagród w wojewódzkich i powiatowych konkursach plastycznych, zdobyli uczniowie dbającej o wystrój szkoły – Małgorzaty Wiśniewskiej. Liczne sukcesy szkolnego chóru oraz utalentowanych solistek, to zasługa nauczyciela muzyki – Andrzeja Siwika.