3 kwietnia 2021 r.
Nie bądź zielony w temacie autyzmu.
W kwietniu bądź niebieski!
Wyjątkowy dzień w roku!
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
2 KWIETNIA 2021 R.
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.
„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.
Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. Przez cały miesiąc w środkach masowego komunikowania, pojawiać się będą różnego rodzaju informacje, z których można się dowiedzieć czym jest autyzm oraz z jakimi trudnościami mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Zachęcam zatem do poszerzania wiedzy na ten temat.
Ogólnopolska akcja „Zaświeć się na niebiesko” jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Głównym celem tej aukcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie bądźmy obojętni na ich los. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce!
Światowy Dzień Autyzmu przybliża nam zagadnienie autyzmu, daje nam znakomity pretekst do tego, aby zgłębić temat lub zapoznać się z nim, stwarza nam świetną możliwość do tego, aby realizować liczne inicjatywy przeciwdziałające dyskryminacji osób ze spectrum autyzmu i ich rodzin. I choć pandemia zaburza lub uniemożliwia konkretne inicjatywy, choćby te, które zrzeszają ogromną liczbę osób na raz (np. pochody), to jednak najważniejsze jest w tym wszystkim to, że autyzm to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia, tym, którzy jego potrzebują. To świetna okazja do edukacji siebie i innych, do tego, by wspólnie pracować na lepszy świat!
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Wpływ na jego ujawnienie się mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.
W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, choć ze względu na pandemię mamy ograniczone możliwości. Jednak niezależnie od tego możemy, a przede wszystkim chcemy uświadamiać wszystkich uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja, zrozumienie. Celem tego wyjątkowego dnia jest uwrażliwienie szczególnie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym. Dzień autyzmu, daje nam Nauczycielom, Pedagogom, okazję do tego, aby przekazywać całemu zespołowi klasowemu, wiedzę na temat tego zaburzenia, integrować grupę, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Poznanie potrzeb kolegi i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione.
Każdy człowiek może wyrazić solidarność z osobami ze spectrum autyzmu, dodając kolor niebieski do ubrania lub propagując logo „niebieski dla autyzmu”. W murach naszej szkoły powstała piękna wystawa (dekoracja) z tej okazji (galeria poniżej artykułu), czekamy tylko na powrót naszych uczniów do szkół, abyśmy wszyscy wspólnie mogli uczestniczyć w tej niezwykle ważnej i społecznej inicjatywie.
Polecam filmy:
Autyzm – https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg
Zespół Aspergera – https://www.youtube.com/watch?v=7y7v_ePzMcE
Autyzm. Chcemy być sobą! – https://www.youtube.com/watch?v=UHKKXG0ivRE
Literatura o autyzmie:
https://www.autyzm-sklep.pl/shop/literatura-o-autyzmie.html
Opracowała: Ilona Śleżewska