|
Przykłady zajęć |
Spotkania projektowe |
NEWSLETTERY |
Po feriach zimowych nasza szkoła zmieniła wygląd za sprawą naklejek umieszczonych na schodach przedstawiających ważne informacje z różnych dziedzin wiedzy. Pomysłodawczynią akcji była pani Justyna Kawałko, a całość została sfinansowana ze środków projektu Erasmus+ Open Doors for Non Formal.
Jeśli chcecie zobaczyć jak to wygląda, to popatrzcie tutaj.
18 lutego do nas gimnazjum przyjechała telewizja TVP3. Nakręcano reportaż o naszych schodach edukacyjnych. Krótką informację o gimnazjum można było obejrzeć jeszcze tego samego dnia w Teleexpressie, a drugi reportaż – dłuższy – w piątek, 19 lutegow programie Kurier Warszawski o 18.30 na TVP3!
A tutaj macie całość na YouTube
Wywiadu udziela Natalia Biernat z II e
30.10.2015 r.
Na zaproszenie naszych partnerów ze szkoły Sehit Albay Ibrahim Karaoglanoglu w Turcji w październiku gościli nasi nauczyciele (Anna Szafarz, Bożena Sadowska, Beata Pielak).
Wizyta poświęcona była zapoznaniu się z nauczaniem nieformalnym na terenie miasta Konya. Pedagodzy zwiedzili szkołę, niezwykle rozbudowane i atrakcyjne Centrum Nauki, Muzeum Mevlana, spotkali się z kierownikiem do spraw oświaty, który opowiedział o ponad 250 kursach, które za darmo prowadzi Urząd Miasta dla swoich mieszkańców. Owoce tych kursów są sprzedawane w kilku miejscach na terenie miasta, w jednym z nich nauczyciele uczestniczyli w warsztatach Ebru, starożytnej technice barwienia materiału i papieru. Zajęcia metodami nieformalnymi są także prowadzone w odwiedzonym przez grupę azylu dla motyli z odtworzonym klimatem subtropikalnym. Program kulturalny obejmował całodzienną wyprawę do Kapadocji z niezwykłymi formacjami skalnymi.
Kilka zdjęć z tego pobytu można obejrzeć tu:
15.09.2015 r.
W sierpniu nauczyciele naszego Gimnazjum (pani Anna Szafarz i pani Edyta Błazucka) uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w ramach prowadzonego w szkole projektu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Svedasai na Litwie. Partnerzy z Polski, Holandii, Litwy, Rumunii, Grecji i Turcji zapoznali się z przykładami zajęć prowadzonych metodami nieformalnymi na różnych poziomach edukacji – od przedszkola do szkoły średniej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wśród uczestników zajęcia w skansenie w Niuronys, konstruowanie robotów przez uczniów szkoły podstawowej oraz nietypowe zwiedzanie Wilna – z zadaniami do wykonania.
Grupa partnerska pracowała także nad raportem postępu i ustaliła listę działań na najbliższe miesiące, spotkała się z burmistrzem Svedasai. Przygotowany przez nauczycieli Gimnazjum nr 3 projekt strony internetowej ze słownikiem pojęć wprowadzanych w czasie zajęć metodami nieformalnymi został zaakceptowany przez partnerów i będzie rozwijany w drugim roku trwania projektu.
29.05.2015 r.
29 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się wieczorek muzyczno – poetycki. Sala gimnastyczna zamieniła się w kawiarenkę literacką, którą licznie zapełnili goście. Gimnazjaliści przedstawili owoc swej trzyletniej pracy – tomik poezji „Wierszobranie”, którego pomysłodawcą była pani Ewa Górska.
Uczniowie czytali wiersze swojego autorstwa przy dźwiękach muzyki klasycznej. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali następujący uczniowie: Lua Crowley (skrzypce), Michał Dąbkowski (akordeon), Mikołaj Kunecki (gitara) i Aleksander Gąstał (gitara).
Podczas wieczorku wiersze zaprezentowano na tle pokazu slajdów z barwnymi ilustracjami. Zaproszeni goście z zainteresowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Zobacz prezentację
9.03.2015 r.
W ramach projektu Erasmus+ „Otwarte drzwi do nauki nieformalnej” grupa nauczycieli – Anna Szafarz, Rita Kutnik, Joanna Kowalewska – odwiedziła partnerów w Grecji.
Pedagodzy z Polski, Holandii, Turcji, Litwy i Rumunii uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w nowym muzeum na Akropolu oraz u gospodarzy w miejscowości Trikala. Tam zapoznali się z przykładami prowadzenia zajęć z różnych dziedzin metodami nieformalnymi: przedsiębiorczości, fizyki, motywacji do czytania, sztuki i architektury. Dyrektor szkoły 1 Epal Trikanon Nikos Ntogkas zadbał, aby zajęcia toczyły się w różnorodnych miejscach: nie tylko w szkole, ale też w wieży zegarowej na zamku w Trikali, na Starymi Mieście, w młynie wodnym, w starym meczecie przekształconym w muzeum.
Mimo napiętego harmonogramu nie zabrakło wizyty u burmistrza Trikali, nauki tańców ludowych i zwiedzania Meteorów leżących zaledwie 20 km od miasta. Informacja o spotkaniu projektowym pojawiła się w miejscowej gazecie.
W wyniku projektu powstanie książka ze zbiorem przykładów nauki nieformalnej, strona internetowa, słownik wielojęzyczny z pojęciami wprowadzonymi na zajęciach oraz newslettery. Do końca sierpnia 2016 roku nauczyciele ze szkół partnerskich spotkają się jeszcze na Litwie, w Turcji i Rumunii.
18.02.2015 r.
Projekty Erasmus+ w naszym gimnazjum były tematem wywiadu z panią Anną Szafarz w programie Z nami bezpieczniej w Radio Bogoria 10 grudnia (rozmawiała Aleksandra Świderska). Audycja przybliżyła mieszkańcom naszej gminy możliwości, jakie daje udział szkół w programach unijnych.
Rozmowy można posłuchać tu: plik mp4
10.10.2014 r.
W czwartek, 2 października, grupa siedmiorga uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Community Day. Był on zorganizowany w polskim oddziale szwajcarskiej firmy Firmennich zajmującej się produkcją i sprzedażą aromatów spożywczych i kompozycji zapachowych.
Na samym początku młodzież została zapoznana z historią firmy. Następnie pracownicy opowiedzieli czym się zajmują na co dzień, czym są aromaty i jak wygląda tworzenie kompozycji zapachowych. Potem przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie udali się do laboratorium, w celu stworzenia własnego napoju, oczywiście przy pomocy pracowników firmy. To był czas świetnej zabawy, a także integracji.
Po pracy i pysznym lunchu młodzież tworzyła (w dwóch grupach) projekt butelki dla wymarzonego lub stworzonego wcześniej napoju. Na podsumowaniu, zostały zaprezentowane projekty oraz każdy degustował napoje wykonane w laboratorium. Towarzyszyło temu dużo śmiechu. Na sam koniec każdy uczestnik otrzymał niezwykle miły prezent i całość zamknęła pamiątkowa fotografia. Wszyscy rozstali się w znakomitych humorach.
Poniżej prezentacja w języku polskim i angielskim. Zobacz
Prezentacje