30 listopada 2022 r.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
(Janusz Korczak)
20 listopada 2022 r. – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
21 listopada 2022r. – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.
Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest w stronę dzieci i ich praw. Jednak przesłanie tegorocznego święta skupiało się na przeciwdziałaniu dyskryminacji i szerzeniu tolerancji wśród ludzi na całym świecie. To ściśle wiąże się z sytuacją dzieci z Ukrainy, które
w poszukiwaniu bezpieczeństwa musiały uciekać ze swoich domów.
W tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, dlatego też
w wielu szkołach, także w naszej był obchodzony
w poniedziałek razem ze świętem Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Tego dnia okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom, których prawa nie są respektowane. Głośno mówimy o dyskryminacji- przeciwdziałamy jej, uczymy tolerancji i szacunku . Na wielu lekcjach jest omawiana Konwencja o prawach dziecka. Rozmawiamy, dyskutujemy.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
W tym roku w Polsce obchodziliśmy 17 rocznicę, w USA świętowano już po raz 50-ty.
Dzień Życzliwości (ang. World Hello Day) narodził się w Stanach Zjednoczonych. Autorami tego pomysłu byli bracia: Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem
Egiptem, która wybuchła jesienią 1973 r. Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Dzisiaj święto ma promować życzliwość, przesyłanie nawzajem dobrej, pozytywnej energii, wzbudzać pozytywne emocje, uwrażliwiać ludzi na wzajemne okazywanie dobra. Przesłanie akcji jest bardzo proste – bądźmy życzliwi na co dzień, nie tylko od święta, pamiętajmy, że to, co robimy wraca do nas z nawiązką. Drobnym gestem, miłym słowem możemy komuś rozjaśnić dzień, wywołać uśmiech na twarzy. W wielu szkołach, tak jak i w naszej szkole promowany jest ten dzień, ponieważ to bardzo fajne święto, w którym wystarczy zrobić tak niewiele, a jednak wiele… Aby być życzliwym wystarczy powiedzieć komuś coś miłego, pozdrowić go, pomóc komuś bezinteresownie. Nie kosztuje nas to nic, nie wymaga żadnych nakładów finansowych, jest to jedynie wyrażenie przez nas pozytywnej emocji, to tak naprawdę apel przeciwko szarej i smutnej rzeczywistości. Być życzliwym, to być uważnym, wrażliwym na drugiego człowieka. Życzliwość ma pozytywny wpływ na środowisko szkolne. Gdy uczymy dzieci jak ważna jest życzliwość i empatia, tworzymy dla nich miejsce, w którym czują się bezpieczne i akceptowane, łatwiej im przyswajać wiedzę i tworzyć nowe wartościowe relacje. To nietypowe święto jest świetną okazją, aby podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.
Dlaczego życzliwość jest tak ważna???
Poprawia samopoczucie. O tym już od dawna mówią naukowcy, którzy badają pozytywne skutki i wpływ na kondycję psychiczną człowieka doświadczania ale i okazywania innym życzliwości.
Obniża stres. W znaczeniu medycznym obniża kortyzol (hormon stresu),
a to z kolei wpływa relaksująco na nasze ciało i umysł, przywraca nam równowagę, harmonię.
Wpływa na poczucie własnej wartości. Kiedy ludzie mówią sobie coś miłego, okazują miłe gesty, wówczas wzbudzają się pozytywne uczucia,
a to właśnie zwiększa naszą samoocenę i sprawia, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata i ludzi.
Wzmacnia komunikację
Zmniejsza zachowania antyspołeczne i agresywne
Wycisza złe emocje, koi smutek
Ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne itp.
Od czego zacząć praktykowanie życzliwości???
Najlepiej od samego siebie. Dobre myśli wpływają na postrzeganie samego siebie, a w konsekwencji świata, a przecież każdy z nas jest jego częścią.
Rodzice mają ogromną szansę na wspieranie u swoich pociech postawy życzliwości poprzez codzienne jej praktykowanie. Dzieci obserwując pozytywne zachowania rodziców wobec siebie i nich samych, doświadczając empatii od najmłodszych lat, chłoną życzliwą atmosferę, która jest dla nich naturalnym stanem, a więc budują wdzięczne, bliskie relacje, są uważne na potrzeby innych, czułe, wrażliwe, serdeczne i uśmiechnięte. A więc „czym skorupka za młodu nasiąknie…”
Opracowała: Ilona Śleżewska