Mazowiecki Kurator Oświaty przyjął do realizacji w naszej szkole innowację metodyczną „Dobre normy nie są złe” prowadzoną w ramach Koła Samorządności przez panie Iwonę Wójcik – Mikulską i Patrycję Kochan.
Celem innowacji jest:
- integrowanie grupy;
- rozwijanie samorządności,
- rozbudzanie inicjatywy,
- wspieranie kreatywności wśród uczniów,
- przygotowanie uczniów do osiągania sukcesów w przyszłości.
Uczniowie uczą się:
- korzystać z nowatorskich metod pracy w grupie;
- dzielić się swoimi pomysłami;
- wypowiadać się na wskazany temat;
- formułować i uzasadniać swoją opinię;
- rozwiązywać konflikty w drodze negocjacji;
- formułować argumenty za i przeciw;
- poprawnie oceniać sytuację;
- wyciągać wnioski;
- akceptować odmienne zdanie innych osób;
- akceptować fakty i normy ogólnie przyjęte.
Metoda, z której korzystamy rozbudza wyobraźnię, kreatywne myślenie, pozwala na wyrażanie uczuć, bez przejmowania się tym co pomyślą inni, wprowadza elementy zabawy. Przygotowuje do osiągania sukcesów, bo służy do rozwiązywania problemów i jest wykorzystywana w biznesie. Uczestnicy wcielają się w różne ustalone role. Uważamy, że jest atrakcyjna dla uczniów i ciekawa wizualnie.
Metoda 6 myślowych kolorowych kapeluszy Edwarda de Bono polega na spojrzeniu na sytuację spoza logicznego punktu widzenia. Celem tej metody jest uporządkowanie myślenia w taki sposób, aby myślący mógł korzystać tylko z jednego trybu myślenia naraz – zamiast próbować robić wszystko jednocześnie. Technika ta ma na celu zmianę sposobu myślenia i przestawienie go z normalnego trybu argumentacyjnego na tryb tworzenia mentalnej mapy sytuacji. Każdy z kapeluszy ma swój własny kolor, będący jego identyfikatorem oraz powiązany z jego charakterem i funkcją.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Zapraszamy wszystkich uczniów do współpracy i wprowadzania innowacyjnych pomysłów, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań oraz indywidualnych kompetencji każdego ucznia.